WKRÓTCE MIKOŁAJKI

 

Idzie Dobry Święty ,
uśmiecha się  wokoło,
Grzecznym dzieciom biją
serduszka wesoło.
Niesie w dużym worku
słodyczy bez liku,
Pełno będzie wszędzie
radości i krzyku.

 

Pierwowzorem dobrodusznego św. Mikołaja był żyjący prawie trzysta lat po Chrystusie biskup Miry w Azji Mniejszej. Świadectwa o biskupie Mikołaju  mówią

o nieustannej pomocy, której udzielał bezinteresownie wszystkim ludziom w potrzebie oraz o cudach, których dokonał. We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami.

Jak co roku o tej porze nasi uczniowie wyczekują starszego, siwego, niezwykłego gościa  i przygotowują się do jego odwiedzin bardzo starannie. W klasach i na holach  pojawiają się świąteczne dekoracje.  Chętni uczniowie przygotowują prace na  konkurs plastyczny „Na najładniejszą ozdobę bożonarodzeniową” organizowany przez bibliotekę szkolną.  Wychowawcy klas organizują mikołajkowe wyjazdy do kina, a uczniowie będą obdarowywać się drobnymi upominkami.

Miło otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego też staramy się  pamiętać o wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Nasi uczniowie włączyli się w ogólnopolskie i lokalne akcje charytatywne: „Góra Grosza”, zbiórka paczek żywnościowych dla dzieci z Wileńszczyzny, kwesta na rzecz częstochowskiego hospicjum. Jak co roku przygotowujemy paczkę dla naszego niepełnosprawnego kolegi.

Niech w tym szczególnym dniu  na twarzy każdego dziecka zagości uśmiech. Wszakże św. Mikołaj symbolizuje dobro, czynione bez rozgłosu, z dobroci serca i miłości do ludzi...