Udział w zajęciach bibliotecznych i wycieczka do Muzeum Produkcji Zapałek

 

24.11.2017 r. uczniowie kl. II i III szkoły podstawowej wzięli udział w warsztatach w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM”, których tematem było: „Bezpieczeństwo w sieci”. Zajęcia prowadziła p. Marta Małek. Podczas warsztatów poruszono tematy związane z dobrymi i złymi stronami korzystania z Internetu. Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie zastanawiali się, jakie korzyści wynikają z korzystania z Internetu. Na podstawie krótkich kreskówek edukacyjnych omówiono zagrożenia czyhające na uczniów w sieci tj. cyberprzemoc, nagrywanie i upublicznianie filmików i zdjęć, podawanie danych osobowych, podszywanie się pod kogoś, itp. Po każdym filmiku uczniowie brali udział w dyskusji na ich temat oraz podawali własne rozwiązania danej sytuacji. Głównym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że postęp w rozwoju nowoczesnych technologii, oprócz skutków pozytywnych, wiąże się także z powstawaniem zagrożeń, których ofiarami coraz częściej stają się młodzi internauci.

Pomimo tego, iż wszyscy wiedzą, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w sieci, często o tym zapominają. Dlatego pamiętajmy, aby regularnie przypominać o zagrożeniach, na które najczęściej podatne i narażone są dzieci i młodzież. 

Oprócz udziału w zajęciach mieliśmy okazję zwiedzić bibliotekę oraz poznać jej specyfikę pracy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Produkcji Zapałek, które jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie. Pan przewodnik oprowadził nas po fabryce i opowiedział nam całą historię zakładu. Mieliśmy możliwość zobaczyć maszyny, których używano do produkcji zapałek. Obejrzeliśmy również film dokumentalny ukazujący pożar fabryki w 1913 r. Film ten jak wynika ze słów przewodnika muzeum jest najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa etykiet zapałczanych oraz wystawa niezwykłych rzeźb, które powstały z jednej zapałki.